Sa ljetnom sezonom stigli su i susreti sa krpeljima koji ne tako rijetko znaju stvarati probleme izletnicima i svim osobama koje se kreću u prirodi, a u nastavku teksta donosimo vam i osnovne tehnike kako pravilno pružiti pomoć kod ujeda krpelja.
Pripremio: Jasmin Nikšić, dipl.med.teh
Ima više vrsta krpelja. Oni ujedaju čovjeka i životinje i hrane se njihovom krvlju. Najpoznatiji ji je ixodes ricinus poznat kao obični krpelj. Ova vrsta se nalazi u najvećem dijelu Evrope, kao i u dijelovima Azije i Sjeverne Afrike, pa tako i kod nas. Oni parazitiraju na domaćoj stoci, psima, ostalim životinjama ali i ljudima sišući im krv.
Krpeljska groznica – ljetna sezonska bolest
Pružite pravilnu prvu pomoć
Pokušajte izbjeći susret sa krpeljom
Osnovno u prevenciji je izbjegavati mjesta gdje se nalaze krpelji i to pećine, životinjske jazbine kao i hodanje u šumi i visokoj travi u kratkim pantalonama i nezaštićenih nogu.
Zapamtite!
Svaki ujed krpelja treba pratiti mjesec dana i u slučaju eventualnih promjena mjesta ujeda (npr. crvenilo, otok, svrab, bolovi, gnojenje) javiti se svom doktoru. Nije preporučeno paliti krpelja plamenom na koži i nije svaki krpelj zaražen infektivnim bolestima.