Srijeda, 19 Marta, 2025
No menu items!
NaslovnicaIntervjuiKoraljka Novina Brkić: Djeca su zainteresirana za pravilnu ishranu

Koraljka Novina Brkić: Djeca su zainteresirana za pravilnu ishranu

Međunarodni dan školskih obroka ove godine obilježava se 13. marta podsjećajući nas na važnost zdrave ishrane djece i njen uticaj na razvoj, koncentraciju i uspjeh školaraca. Koliko su školski obroci zaista važni, kakvu ulogu u tome imaju roditelji, nastavnici i škole, kako unaprijediti prehrambene navike najmlađih te koji su ciljevi Zdravo! programa pitali smo Koraljku Novinu-Brkić, regionalnu nutricionistkinju kompanije Nestlé.

Koliko su zdravi školski obroci važni za pravilan rast i razvoj djece?

Za djecu školske dobi pravilna ishrana je od velikog značaja jer ne samo da treba osigurati osnove za pravilan rast i razvoj djeteta već ima i ulogu da pomogne djetetu u izvršavanju školskih obaveza. Hrana treba djeci tokom boravka u školi jer im osigurava dovoljno energije kako bi bili skoncentrirani, mogli usvajati novo gradivo i odrađivati školske zadatke. Od obroka bi naglasila važnost doručka koji im se treba osigurati svaki dan, a ovisno o tome koliko dijete dugo boravi u školi, treba osigurati barem jedan kvalitetan obrok te užinu tokom školskog dana. Zna se da djeca koja redovno doručkuju imaju značajno bolje kognitivne sposobnosti, postižu bolje rezultate tokom školskog dana, bolje su koncentrirana i generalno lakše izdrže školski dan.  To je zato što adekvatna hrana djeci osigurava dovoljno hranjivih tvari, energije  i mikronutrijente. Uz to, važno je piti dovoljno vode i hidrirati organizam. Glad i žeđ kod djece dovode do pada koncentracije, nemira i glavobolja. Zato uvijek, uz hranu, djeci je potrebno osigurati dovoljno tekućine.

Šta roditelji, učitelji i nastavnici mogu učiniti kako bi osigurali da djeca konzumiraju zdrave obroke u školi?

Ukoliko djeca nemaju organiziranu ishranu u školi, roditelji trebaju, u dogovoru s djecom, pripremiti adekvatan doručak i užinu kako bi dijete izdržalo školski dan. Učitelji i nastavnici trebaju podupirati djecu da, ukoliko nema organizirane školske preharne, sa sobom donose obroke i vodu u školu, te da stvore amosferu koja će poticati djecu da shvataju koja hrana i namirnice čine dobro njihovom organizmu, ali i da razumiju šta nije dobro konzumirati svaki dan. Također, učitelji i nastavnici mogu svojim primjerom pokazati šta je dobro – da na primjer, piju vodu, jedu voće i slično. Škola treba osigurati dovoljno vremena da djeca mogu u miru pojesti svoje obroke te odrediti mjesta za piće, na primjer, kutak za vodu ili čaj, da se djeca hidriraju tokom dana. Cijela atmosfera u školi treba biti pozitivna u smislu kulture ishrane, jela i konzumacije dovoljno vode.

Koji su ključni savjeti za pripremu zdravih užina kod kuće?

S obzirom na to koliko dugo dijete boravi u školi i šta je doručkovalo ujutro, mogu se planirati ostali obroci. Užine mogu sadržavati jednostavnije i priuštive namirnice: jogurt, sendvič i čaj pripremljen kod kuće. Zašto djetetu uz to ne dati orašaste plodove ili voćku? Tako će nadoknaditi enerigiju, zasladiti se i kroz užinu dobiti potrebne nutijente. Kada govorimo o ugljikohidratima, najbolje je da je to hljeb ili pecivo od cjelovitih žitarica, ili tortilja. Proteine će osigurati namirnice poput kvalitetnog sira, jogurta, pureća šunka, sirni namaz, a voće i povrće će osigurati mikronutrijente. Nije pogrešno ponekad posegnuti i za brzim rješenjima, ali to neka budu izuzetak, a ne pravilo. U tom slučaju, brza rješenja treba oplementi na primjer, kvalitetnim mliječnim proizvodom, voćkom ili sezonskim povrćem. Mi smo kroz naše programe edukacije za nastavnike vezane uz ishranu, podijelili korisne savjete, razvili jednostavne i hranjive recepte od kojih se mogu napraviti odlične užine pa pozivam roditelje da se inspiriraju.

Recite nam nešto više o Zdravo! programu i njegovim glavnim ciljevima?

Zdravo! program, dio globalne inicijative Nestlé for Healthier Kids, već više od 14 godina uspješno djeluje u Bosni i Hercegovini, promovišući pravilnu ishranu i zdrave životne navike među osnovnoškolcima, stvarajući tako temelje za zdravije generacije. Prošle godine održali smo edukativne radionice Zdravo! programa o pravilnoj i zdravoj ishrani djece u saradnji s iskusnim nutricionistkinjama iz Udruženja za primijenjeni nutricionizam u Bosni i Hercegovini koje su dale odlične prijedloge za školske obroke ovisno o boravku djeteta u školi. Na radionicama u Tuzli, Sarajevu, Mostaru i Banjoj Luci je učestvovalo 140 učitelja i nastavnika iz 66 osnovnih škola koji sada djeci prenose naučeno. Vjerujem da svako dijete zaslužuje priliku za zdrav razvoj i zato me raduje tako veliki odaziv prosvjetnih radnika na naše Zdravo! edukacije, čime se potvrđuje posvećenost zdravlju budućih generacija. U svojih više od 14 godina Zdravo! program je obuhvatio edukacijama više od 45.000 djece širom Bosne i Hercegovine, dajući im osnovna znanja, dobre primjere iz prakse i poticaj da se aktiviraju ka boljim životnim navikama.

Kako se Zdravo! program provodi u školama i kakvi su dosadašnji rezultati?

Nakon što smo educirali nastavnike i učitelje, imaju punu slobodu da odluče kako će provoditi program prema zadanim smjernicama unutar svojih razreda ili škola. Iskustva sa Zdravo! programom unazad proteklih godina pokazala su da su djeca izuzetno zainteresirana za pravilnu ishranu i važnost odgovarajuće hidracije. Dodatno, ako se u razredu ili školi napravi poticajna atmosfera za kvalitetne i dobre obroke, djeca vrlo brzo mijenjaju svoje loše prehrambene navike u bolje. To konkrentno znači da postaje cool jesti voćku i orašaste plodove za užinu, da je fora donijeti sendvič ili užinu sa sobom od kuće, a na kraju krajeva, tako se olakšava roditeljima da djeca zaista pojedu kvalitetan obrok ili užinu koji su zajedno s roditeljima pripremili kod kuće.

OBJAVE IZ KATEGORIJE

Najnovije objave

PREPORUČUJEMO