Muškarci koji teže od žena podnose prehladu, virozu i temperaturu od 37,2 odavno su predmet ismijavanja i šala, no ako je suditi po istraživanju njemačkih naučnika, uistinu je tako.
Dr. Beatrix Grubeck-Loebenstein, imunologinja na Sveučilištu u Innsbrucku bavi se istraživanjem razlika u imunom sistemu među spolovima. Rezultati njenih studija bez sumnje su melem za dušu muškaraca koje žene ne uzimaju ozbiljno kada je posrijedi patnja kroz koju prolaze tokom prehlade ili viroze. Pojednostavljeno rečeno, zbog razlika u imunoj reakciji na bolest muškarci se češće razbolijevaju od žena, kazala je dr. Grubeck-Loebenstein.
Objasnila je da se protiv patogenih mikroorganizama koji napadnu organizam bore ćelije specifičnog imuniteta i ćelije nespecifičnog imuniteta. Nespecifične ćelije su učinkovite isključivo u borbi protiv određenih patogenih mikroorganizama poput virusa gripe i u tom slučaju organizmu omogućuju da se sam brani protiv čitavog niza virusa, bakterija i parazita. No relativno je malen broj svake vrste specifičnih ćeija. Da bi se uništio patogeni mikroorganizam specifične se imune ćelije moraju multiplicirati milion puta. Ovdje dolaze do izražaja razlike u imunoj reakciji među spolovima: dok ženski hormon estrogen pomaže pri umnožavanju specifičnih imunosnih stanica, učinak muškoga hormona testosterona je suprotan.
I ranija su istraživanja pokazala da estrogen ima snažna antiviralna svojstva protiv HIV-a, ebole i virusa hepatitisa. Dakle, estrogen stimulira imuni sistem, a testosteron ga suzbija i potiskuje.
Potvrdio je ovo dr. Marcus Altfeld, voditelj Odjela za imunološka istraživanja na hamburškom Institutu Heinrich Pette, gdje istražuje biologiju humanih patogenih virusa. Ženski imuni sitem reagira puno brže i agresivnije na patogene mikroorganizme od muškoga, objasnio je. Istakao je i da što je razina muškog testosterona viša, imuni sistem muškaraca je slabiji.
Naučnici priznaju da im nije jasno zbog čega hormon koji muškarcima daje odličja muškosti, ujedno muški rod čini zdravstveno slabijim. Smatraju da bi se jedan od potencijalnih odgovora trebao potražiti u dalekoj prošlosti, s obzirom na to da se imuni sistem čovjeka razvija već milionima godina. U Kameno doba naši su preci živjeli u pećinama i bili izloženi raznim opasnostima. Svrha ženskoga imunog sistema tada je, kao i danas bila jednaka – zaštititi nerođeno dijete i/ili novorođenče, zbog čega je ženin imuni sustav morao biti iznimno snažan, kaže dr. Altfeld.
I Grubeck-Loebenstein povezuje žensku imunu reakciju s porođajem i majčinstvom: Učinak estrogenom ojačanog imunog sistema posebno je snažan kod mladih žena nakon puberteta. Smanjuje se s godinama, osobito nakon menopauze. No dodaje da testosteron nije jedini razlog zbog kojega muškarci virusne prehlade ili gripu podnose teže, jer tu i ostali faktori. Muškarci se češće nezdravije hrane, općenito su manje disciplinirani kad su posrijedi bolesti, a osobito su nedisciplinirani kad je posrijedi cijepljenje.