Već na prvim intervencijama s novim navalnim vozilom vatrogasci Profesionalne vatrogasne jedinice Tešanj imali su priliku uvjeriti se u njegove mogućnosti.
“Gasili smo požar na pomoćnom objektu – štali u Novom Selu, gdje smo imali priliku vidjeti s čim raspolažemo. Štala od daske u kojoj je slama je inače među težim objektima za gasiti, ali sa šest kubika vode koliko imamo u novom vozilu i bez potrebe za dopunjavanjem vatra je brzo ugašena i požar se nije proširio dalje. Vozilo je novo, lakše je za voziti, brže, a i lijepo izgleda”, priča Mensur Hajrić, koji kao vatrogasac u PVJ Tešanj radi tri godine.
Gašenje požara uz maksimalnu efikasnost
Armin Škapur, starješina grupe u Profesionalnoj vatrogasnoj jedinici Tešanj kaže da je vatrogasac “od malih nogu”, a u profesionalnoj jedinici je više od 20 godina. Kaže kako se vozilo već odlično pokazalo na intervencijama, te da je veliko pojačanje za jedinicu.
“Imamo stariji vozni park, a ovo je vozilo novije generacije i od velike nam je pomoći. Opremljeno je sa pumpom normalnog pritiska, i pumpom visokog pritiska, što nam omogućava da uz manju potrošnju vode imamo veći učinak, i što je posebno važno – u kratkom roku, a znamo da je brzina posebno bitna kod spašavanja ljudi i imovine. Opremljeno je i efektnim topom ako moramo gasiti nešto na visini, ili srušiti neku prepreku, ima tri izlaza što znači da u istom momentu mogu raditi tri vatrogasca, i to je čini jednom ozbiljnom mašinom”, pojašnjava Armin Škapur.
Novo vatrogasno vozilo nabavljeno je kroz Projekat unapređenja efikasnosti lokalnih usluga u Bosni i Hercegovini (PIPLS) koji finansira Švedska, a implementira i sufinansira Razvojni program Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini (UNDP BiH), uz podršku tri kantona i 22 jedinice lokalne samouprave (JLS).
Mensur Saletović, pomoćnik načelnika Općine Tešanj za Civilnu zaštitu, u čijem sastavu djeluje Profesionalna vatrogasna jedinica, ističe kako je nabavka vatrogasnog vozila ocijenjena kao prioritetna.
“U projektu čiji je cilj unapređenje lokalnih zajednica u BiH, po kriterijima unapređenja kvaliteta usluga i potpunim zalaganjem svih zaposlenih u Općini Tešanj, kao i općinskog načelnika, naša općina je osvojila prvo mjesto. Benefit je bio da se dobiju određena novčana sredstva za prioritetne projekte, i mi smo se opredijelili da nepovratna sredstava dobijena kroz projekat, uz sufinansiranje općine, iskoristimo za kupovinu novog vatrogasnog vozila”, kaže Saletović, dodajući kako je za takvu odluku postojalo mnogo razloga:
“Općina Tešanj na svojoj površini broji oko 43.000 stanovnika, s 290 stanovnika po kvadratnom kilometru, što spada u kategoriju gusto naseljenih općina. Pored toga, imamo 724 privredna subjekta, uz 19 preduzeća i firmi koje se bave naftom i naftnim derivatima, i tri industrijske zone. Uz sve to, velika je pokrivenost općine šumom. Kroz našu evidenciju, imamo u prosjeku oko 100 požara godišnje, što nas je uz zastarjelost naše tehnike i vozila – koja su ispravna, ali zastarjela, opredijelilo da idemo u nabavku novog vatrogasnog vozila”.
Nabavkom vozila opravdan cilj projekta
Uz novonabavljeno vozilo, PVJ Tešanj na raspolaganju ima još osam vozila, od čega su četiri navalna, vatrogasnu cisternu i vozila za tehničke intervencije.
“Vozila su u funkciji, operativna, ispravna, i koristimo ih redovno. Kroz naše planove provodimo i preventivne aktivnosti kroz obuke mjesnih zajednica i građana na terenu, po školama, da ne bi došlo do požara”, kaže Saletović, dodajući kako se iz dosadašnjih iskustava s novim vozilom može zaključiti kako su u potpunosti “pogodili” prioritet:
“Novo je, lagano za korištenje i ima opremu uz koju vatrogasci kad izađu na bilo koji požar imaju sigurnost i stabilnost gašenja požara. Raspolaže sa šest kubika vode i šest kubika pjene, ima dva vitla po 50 metara, na krovu je instaliran top dometa 80 metara, i u samom našem zahtjevu kod konstruisanja vozila smo tražili da se ubaci i sistem za prah, tako da je sposobno za sve vrste požara. S novim vozilom i ostalom tehnikom kojom raspolaže Profesionalna vatrogasna jedinica, kompletna Općina Tešanj i njeni građani su dobili veću sigurnost. Smatram da smo kupovinom ovog vozila opravdali cilj i zadatak koji je ovaj projekat imao”, zaključuje.
Projekat unapređenja efikasnosti lokalnih usluga u Bosni i Hercegovini (PIPLS) ima za cilj unaprijediti pristup ključnim javnim uslugama kroz bolje upravljanje i povećanje ulaganja u lokalnu infrastrukturu.