U Milima kod Visokog, u krunidbenoj i grobnoj crkvi, na današnji dan 1377. godine, za kralja srednjovjekovne Bosne krunisan je Tvrtko I Kotromanić.
Za vrijeme vladavine Tvrtka I kultura doživljava renesansu, pismenost je u ekspanziji – osim kraljevske, u Bosni postoji još pet pisarnica sa školovanim pisarima, u crkvenim i dijačkim skriptorijima rade se prepisi knjiga.
Najvažnije pismo je bosančica, a njeguju se i latinica i glagoljica. Na stećcima iz tog perioda sačuvana je bogata epigrafska građa, a umjetnička djela, u poređenju sa prethodnim periodima, su brojnija i raznovrsnija.
Prvi put se u heraldičkom sistemu Kotromanića javlja ljiljan koji od tog vremena zauzima centralnu poziciju na dijademi krune bosanskih kraljeva, grbovima, štitovima i zastavama.
Bosanska, katolička i pravoslavna crkva djeluju istovremeno i neometano u okvirima bosanske države. Ovaj procvat srednjovjekovne Bosne staje sa smrću kralja Tvrtka I Kotromanića. On je, pretpostavlja se, sahranjen u istoj crkvi u kojoj je krunisan.
Na ovom mjestu su, početkom 20. stoljeća prilikom arheoloških istraživanja, nađeni ostaci kraljevskih grobnica sa grobnim nalazima poput dijelova plašta sa cjelovitim grbom, prsten pečatnjak, naušnice, novac i drugi predmeti od velikog značaja za razumijevanje prilika u srednjovjekovnoj bosanskoj državi. Ove predmete možete vidjeti u stalnoj srednjovjekovnoj postavci Zemaljskog muzeja BiH.