Samsung je ove godine odlučio na naša tržišta u isto vrijeme izbaciti nasljednike popularnih Galaxy A50 i Galaxy A70 telefona, a to su Galaxy A51 i Galaxy A71.
Kreirani da pruže nevjerovatno korisničko iskustvo, ovi inovativni uređaji opremljeni su unaprijeđenim funkcijama: dugotrajnijom baterijom idealnom za korisnike sa užurbanim stilom života; pametnijom kamerom koja omogućuje vjerno bilježenje trenutaka i Infinity-O displejem za neometani vizuelni doživljaj.
Dok je Galaxy A51 svoje promjene naspram prethodnika poprilično dobro skrio (ili ih zapravo i nema dovoljno, više o tome u našoj recenziji), Galaxy A71 zapravo donosi nekoliko bitnih promjena prema kojima se nameće kao odličan izbor za sve željne velikih, a kvalitetnih telefona. Je li sve tako šareno kao i boje na njegovom odličnom AMOLED zaslonu?
U pogledu dizajna. Galaxy A71 u isto vrijeme i razvaljuje konkurenciju, ali i uspijeva kaskati za njom i to na poprilično bitan način. U pogledu estetike, telefon izgleda prelijepo te nova grba s kamerama u kombinaciji s uzorkom na poleđini su odlično kombinirane s prednjom stranom i novom rupicom za prednju kameru.
Zakrivljene konture čine telefon mnogo prirodnijim u ruci te je tako i po ergonomiji fantastičan, unatoč velikim gabaritima. Dovoljno je tanak, a opet ne pretanak te ostavlja poprilično visoku dozu premium osjećaja u ruci. Od utora i tipki, tu su USB-C utor za punjenje, 3.5mm ulaz za slušalice, jedan glavni zvučnik, dva mikrofona te standardne tipke za regulaciju glasnoće i tipka za uključivanje.
Naime, za telefon u ovom cjenovnom rangu pomalo je čak i neprirodno da su mu okvir i poleđina načinjeni od plastike. Ista plastika daleko bolje izdrži padove na pod od premium materijala kao što je staklo, no zato se ekstremno lako zagrebe i s manje oštrim predmetima poput ključeva u džepu.
Samsung Galaxy A71 – Zaslon
Iako je poprilično velik (dijagonala mu je 6.7“), ima poprilično tanke okvire oko sebe te jedan maleni izrez za prednju kameru uz gornji rub te je za sve što ćete na njemu raditi jednostavno fantastičan.
Kako je riječ o Super AMOLED zaslonu FHD+ rezolucije, isti prikazuje jarke i živahne boje te duboke crne tonove. Podržava i HDR10 reprodukciju video zapisa te je odličan za uživanje u multimediji. Odziv na dodir mu je odličan te nema nikakvog kašnjenja. Nije zakrivljen na rubovima što pozdravljam. Sadržaj na Galaxy A71 zaslonu je oštar i oku ugodan pa smatram da čak ni u ovom cjenovnom rangu, ravnog mu nema (barem ako gledamo nove telefone). Ispod zaslona se skrio optički senzor za otisak prsta koji radi jako pouzdano, no i dalje nije brz kao oni klasični što mu ne treba previše zamjeriti baš zbog spomenute pouzdanosti. Bravo Samsung!
Samsung Galaxy A71 – Hardver
Hardver je možda jedan od najzanimljivijih dijelova na ovom telefonu jer donosi promjene na kakve ćete teško naići u drugim Galaxy telefonima. Naime, Galaxy A71 nema Samsungov Exynos, nego Qualcommov Snapdragon čip i to ovoga puta 730 (Galaxy A70 je imao Snapdragon 675). Isti osigurava puno manju potrošnju baterije, gotovo nepostojeće zagrijavanje (čak i pri igranju igara) te jamči konstantnu i adekvatnu brzinu za ovaj cjenovni rang. Iako Snapdragon 730 nije flagship čip, radi kao jedan te jednostavno pogoni Galaxy A71 kako biste očekivali od jednog novog telefona. Sve radi jako brzo i glatko, telefon se ne grije te ćete njime pokrenuti i najnovije igre uključujući i Fortnite na Medium detaljima. S ugrađenih 6 ili 8GB RAM-a te 128 ili 256GB brze UFS 2.1 interne memorije koju možete proširiti MicroSD karticama (i tako ne gubite DualSIM mogućnost), Samsungov softver jednostavno briljira s ovakvim hardverom. Također, kako Galaxy A71 ima Snapdragon, tako podržava i Google kameru o kojoj ću nešto poslije. Još jedan puni pogodak…
Samsung Galaxy A71 – Specifikacije
Dimenzije: 163.6 x 76 x 7.7mm
Težina: 179g
Materijali: Staklo (sprijeda), plastika (okviri i stražnja strana)
Ladica za SIM: DualSIM + MicroSD
Zaslon: 6.7“ Super AMOLED FHD+ rezolucije (2400 x 1080)
Čip: Qualcomm Snapdragon 730, octa-core, GPU: Adreno 618
RAM: 6GB
Interna memorija: 128GB UFS 2.1 (proširiva MicroSD karticama)
Stražnje kamere: 64MP (glavni senzor, f/1.8, PDAF) + 12MP (širokokutna leća, f/2.2) + 5MP (makro leća, f/2.4) + 5MP (senzor dubine)
Prednja kamera: 32MP (f/2.2)
Baterija: 4500mAh, podržava 25W brzo punjenje
OS: Android 10, Samsung OneUI 2.0
Samsung Galaxy A71 – Softver
U pogledu softvera, tu je OneUI 2.0 i Android 10 iz kutije, a nije nikakva tajna da mi je kao recenzentu, Samsungov Android skin najdraži. Nudi pregršt opcija za one napredne korisnike, a sve su intuitivne i lijepo smještene (ili vas barem sustav uputi prema njima). U ovoj novijoj verziji, već odličan OneUI je dobio i nove geste koje rade fantastično što mu je još samo jedna pohvala. Jedino što softveru mogu zamjeriti je to što čudno upravlja RAM-om jer naizgled sam zaključava određene aplikacije u RAM te ih isto tako sam iz njega i uklanja. Iako to i nije prevelik problem jer se aplikacije svakako jako brzo pokreću (a zato je vjerojatno zaslužna brza UFS 2.1 memorija), vrijedno je spomena.
Samsung Galaxy A71 – Kamere
Kako Galaxy A71 ima čak četiri stražnje i jednu prednju kameru, neću previše riječi potrošiti na ono što i sami možete vidjeti u galeriji s primjerima fotografija. Neke stvari su ipak vrijedne spomena. Glavni 64MP senzor na stražnjoj strani hvata odlične fotografije čak i u nešto lošijim svjetlosnim uvjetima, a video snimanje mu je dovoljno detaljno i izvrsno elektronički stabilizirano. Ovaj senzor inače preferira toplije boje pa očekujte da vam fotografije izgledaju malo življe nego što su scene izgledale.
Ultraširokokutna kamera s 12MP senzorom hvata dovoljno detaljne fotografije (osim po noći), ali zato boje koje fotografije njome uhvaćene imaju su prenaglašene. Naravno, to ne znači da one neće zbog toga upravo privući korisnike koji ne preferiraju prirodni izgled, no to je itekako vrijedno spomena. Snima i video zapise, no oni i nisu baš detaljni i stabilni kao oni snimljeni glavnom kamerom.
Makro kamera sa senzorom od 5MP po dnevnom svijetlu daje solidne makro fotografije, no ima fiksiran fokus (što je i za očekivati) od 3-5cm pa se možete približiti subjektu. U svim ostalim svjetlosnim uvjetima je gotovo beskorisna, ali za koplje je bolja od onih 2MP makro kamera koje Xiaomi i slični proizvođači stavljaju na svoje mid-range telefone.
Selfie kamera od 32MP daje jako detaljne fotografije te s ponosom mogu reći da je Samsung (barem na ovom modelu) odustao od neprirodno šarenih lica koje Galaxy S i Note linije hvataju. Detalja ima dovoljno u gotovo svim svjetlosnim uvjetima, a i video snimanje je poprilično dobro čak i za snimanje nekoliko vlogova.
Galaxy A71 ima Snapdragon procesor što ga ostavlja pogodnim za korištenje Google kamere. Ista je za sada poprilično nedorađena i bugovita, no s vremenom i nadogradnjama će osigurati znatno bolji dinamički raspon u svim fotografijama i znatno agresivniji HDR. Ovo će samo načiniti i onako solidne kamere još boljima.
Samsung Galaxy A71 – Baterija
Kako Galaxy A71 ima poprilično velik i dobro osvijetljen zaslon te snažne interne komponente, tako mu treba i dobra baterija. Na sreću, i ta strana je pokrivena. Galaxy A71 ima 4500mAh bateriju koja podržava 25W brzo punjenje (a takav punjač dobijete u proizvodnom pakiranju) te nudi jedan dan solidne autonomije s uključenim Always-On-Displayom (jer nema LED lampicu za obavijesti), ili pak dva dana autonomije bez njeg. Telefon se jako brzo napuni s ugrađenim 25W punjačem (za oko sat i pol vremena). Ne obara rekorde, ali je autonomija i više nego dobra za ovakav hardver.
OCJENA : | |
👍 PLUS | 👎 MINUS |
👍 vrlo atraktivan dizajn | 👎 relativno visoka cijena |
👍 jako lijep zaslon | 👎 Mogao je biti ne plastičan |
👍 odlična autonomija | 👎 Za ovu cijenu je mogao imati noviji Gorilla Glass |
👍 vrlo dobre performanse | |
👍 pristojne kamere | |
👍 selfie kamera snima 4K | |
👍 dual SIM + microSD | |
👍 USB C | |
👍 3.5mm audio port |
Samsung Galaxy A71 – Zaključak
Iako mu je službena cijena oko 850 KM što je poprilično visoko za jednog mid-rangera, Galaxy A71 je za ljubitelje Samsung brenda te one koji se žele osigurati pri kupovini da su gotovo svi segmenti telefona dobro ili vrlo dobro pokriveni itekako isplativ.
Nudi neke stvari koje konkurencija još nema (fantastičan dizajn, nenadmašiv zaslon te solidne komponente koje softverski mogu postati još bolje) i to mu se mora uvažiti. Dakako, vrlo je teško i dalje opravdati činjenicu da se mid-rangeri u 2020. prodaju za tako visoku cijenu pa ako vam je sada preskup, a privlači vas, pokušajte ga kupiti preko operatera.
Galaxyu A71 teško je nešto posebno zamjeriti osim relativno visoke cijene, koja će zasigurno doživjeti korekcije. Dizajnom je atraktivan, ima izvrstan zaslon, pristojne kamere, vrlo dobre performanse, odličnu autonomiju, 3.5mm audio izlaz, dual SIM, microSD, a neki će istaknuti da podržava i Fortnite.
Barem po svemu što nudi, razočarati Vas neće!