Da li vam se ikada desilo da tokom menstruacije stanete na vagu i shvatite da se brojka povećala i to potpuno neočekivano. Nažalost, dobijanje kilograma tokom ciklusa je neizbježna stavka, a postoje žene koje tokom istog dobiju i do pet kilograma. Srećom, riječ je o “varljivim” kilogramima koji nestaju zajedno sa menstruacijom, ali vas svakog mjeseca iznova dočekaju.
Objašnjenje treba potražiti u nekoliko faktora, a ovo su neki od najčešćih krivaca:
-
Ogromna potreba za dodatnom količinom hrane
Tokom ciklusa najvjerovatnije ne birate šta ćete jesti, i potreba za grickalicama i slatkišima je veća nego uobičajeno. Moguće je i da sebi date oduška pa jedete šta i kad stignete sa akcentom na ugljene hidrate. Upravo su oni ti koji pospješuju zadržavanje vode u tijelu, a samim tim i nadutost.
-
Progesteron kao “neprijatelj”
Nivo progesterona poraste u drugoj polovini menstrualnog ciklusa, što uzrokuje zadržavanje vode, osjetljivost grudi i dobijanje na težini zbog vode koja se zadržala u organizmu. Kod nekih žena grudi mogu narasti čak za jedan broj. Zbog “navale” progesterona tijelo izvlači tečnost iz krvnih sudova, te je prenosi u tkivo, a to se, prema jednoj teoriji, događa zato jer se tijelo priprema za oplodnju. Ako do oplodnje, odnosno trudnoće ne dođe nivo progesterona pada i tijelo se s prestankom menstruacije vraća u prijašnje stanje.
-
Kilogrami i nakon menstruacije
S obzirom na to da, kako tvrde stručnjaci, tokom menstruacije možete dobiti i do pet kilograma, veoma je važno da tih dana pijete što više tečnosti i da jedete bjelančevine.
-
Zabušavate sa fizičkom aktivnošću
Baš zbog toga što se osjećate naduto i što imate bolne menstruacije, odustajete od vježbanja na koje ste inače navikli. Kretanje i znojenje, kao i inače pa i tih dana u mjesecu, zapravo vam mogu pomoći da se osjećate bolje. Znojenjem ćete izbaciti višak vode, a hormon endorfin, koji se pojačano luči kada se bavimo fizičkom aktivnošću, olakšaće grčeve.