Anksioznost se prezentuje kroz fizičke i psihičke simptome koje osoba doživljava kao izrazito neugodne i često opasne po život. Obično je vežemo uz negativna iskustva. Tako su neke osobe anksiozne druge, ne. Novija istraživanja pokazuju da anksioznosti uglavnom pogađa inteligentne osobe. Mnogi čak ističu kako je anksioznost dar ili talenat kojim samo treba znati upravljati.
Anksioznost je instinkt
Anksioznost ima evolucijske korijene. Kroz historiju je našim precima služila kao zaštita od raznih predatora, ali i kao sposobnost da otkriju opasnost prije nego što se ona dogodi. Danas je tjeskoba ostala kao odgovor na nepostojeće prijetnje. Ova sposobnost brzog otkrivanja, omogućuje anksioznim osobama da pravovremeno reagiraju u slučajevima društvenih i prirodnih prijetnji.
Anksioznost je empatija
Anksioznost je povezana s vlastitim osjećajima i pojačanom empatijom. Istraživanja pokazuju da anksiozne osobe mogu prepoznati tuđe osjećaje s visokim nivoom tačnosti. Možda je upravo to razlog zašto anksiozne osobe često izbjegavaju društvena događanja. To ne znači da se anksioznost i njeni simptomi aktiviraju uvijek i u svim društvenim situacijama. Nju ponekad mogu aktivirati samo određeni ljudi.
Anksioznost je inteligencija
Anksiozne osobe neprestano analiziraju svoje okruženje. To znači da im mozak stalno obrađuje informacije, a za tako nešto je poteban veći nivo inteligencije. Ima smisla, zar ne?!